Podle zákona si můžete svého dodavatele energie kdykoli změnit. Což je lehce pochopitelné, ale zákon netuší, co na spotřebitele vymysleli jednotliví dodavatelé energií. Co si musíte ohlídat?
• stávající smlouvu
• novou smlouvu
• odečet
• data ukončení odběru
Ve stávající smlouvě totiž může být ukryt zádrhel, a to ne jeden. Nejčastější je ten, že je smlouva na dobu určitou a vám ještě neskončila. Samozřejmě můžete dodavatele změnit i tehdy, ale počítejte se sankcí od toho stávajícího. Její výše je různá, podle délky do konce smlouvy, nebo i výše záloh.
Další zádrhel je, pokud je smlouva vedená na jiné jméno, nepřesná adresa nebo další drobnosti. Proto nejprve starou (stávající) smlouvu řádně pročtěte.
Totéž velmi pečlivě udělejte i u smlouvy nové. Zkontrolujte naprosto všechno a nenechte se tlačit. V klidu. Spočítejte si, zda bude slibovaná úspora skutečná, nebo zda jde jen o marketingový tah. Klidně si na to ten čas udělejte, lépe ztratit dvě hodiny četbou a studováním smlouvy než pak přijít o peníze.
Před změnou a hned po ní si pečlivě zapište stav počitadla. Ještě lépe je nafotit. Nepodceňujte to. Třeba to nikdy nepoužijete, ale kdyby na vás někdo koulel falešnou hru, máte zbraň.
Datum ukončení odběru musí být rovno začátku odběru od nového dodavatele. Tj. Pokud patnáctého končíte se starým dodavatelem, nový musí začít šestnáctého. Nikdy ani o den později. Protože pak byste se stali odběrateli takzvaně „načerno“ a při delší době jsou z toho nepěkné oplétačky. Šikovně to může být za jistých okolností považováno za krádež a do kriminálu již jen krůček. Nevím sice, zda takový případ nastal, ale fakt je, že na tomto základě vám může některá společnost pěkně „zatopit“.
Takže nyní víte, na co v základě dát pozor a doufejte, že se nic ošklivého nesemele. A pouliční „prodejce“ velmi slušně posílejte někam jinam.