Mít vlastní nemovitost, ať už dům nebo byt, je snem asi každého člověka. A není divu, koneckonců bydlení ve vlastním má řadu výhod. Předně nemusíte platit nájem a bát se, že vás vyhodí, pokud tam například nechtěně poškodíte nějaké vybavení.
Je však také fakt, že ceny nemovitostí nejsou zrovna nejmenší. Vlastní bydlení si tedy nemůže dovolit každý, a zvlášť chudší část obyvatel je prakticky bez šance. Nebo by byla, kdyby neexistovala možnost vzít si hypotéku. O co se jedná?
Hypotéka je v podstatě účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci předem dané nemovitosti. Je to poměrně oblíbený produkt, poskytovaný jak bankovními, tak nebankovními institucemi. Není tedy divu, že existuje poměrně velké množství nejrůznějších variant, které se liší nikoliv ve svém účelu, nýbrž v podmínkách, které musí žadatel splňovat, aby mu byla jeho žádost schválena.
Jedním z těchto typů jsou i hypotéky bez registru. V tomto případě se vynechává jedna část standardní procedury. Z tohoto důvodu je poskytována pouze nebankovními společnostmi, tedy firmami, zabývající se poskytováním nejrůznějších druhů půjček.
Běžný postup po podání žádosti o hypotéku velí, aby byl žadatel mimo jiné zkontrolován v registru dlužníků. Jedná se o seznam, kam jsou zařazeni ti, kteří mají nějaký dluh u právnické osoby. Může se například jednat o včas nesplacený účet za elektřinu či nesplacenou splátku jiné půjčky. Pokud tam daná osoba záznam má, je na ní nahlíženo jako na potenciálně rizikového klienta, a je poměrně nepravděpodobné, že bude její žádost schválena.
Vzhledem k tomu, že v tomto seznamu je velká část občanů, není divu, že hypotéka bez registru patří k těm nejoblíbenějším. Poskytuje možnost vlastního bydlení mnohem širší škále lidí, což je rozhodně dobře. Avšak není zde nějaký háček?
Ano, je. Vzhledem k tomu, že se jedná o rizikový produkt, jsou zde i podstatně vyšší sazby úroků, poplatků i sankcí, především za neplacení v řádném termínu.
Je tedy dobré se nejprve rozmyslet, zda skutečně vlastní bydlení potřebujeme, a zda by nebylo lepší nějakou dobu počkat, než si na něj našetříme.