Velice užitečné jsou v tomto ohledu dny otevřených dveří, které bývají nejčastěji v lednu a únoru. Vysoké školy zařídí organizátory z řad studentů a vyučujících, kteří Vám budou nápomocni při dotazech a provádění budovami školy. A kdo jiný by Vám mohl lépe poradit, než osoba chodící několik let na danou fakultu?
Další výbornou akcí pro výběr univerzity je tzv. Gaudeamus. Jedná se o veletrh vysokých škol, v naší republice pořádaný v Brně a Praze. Oproti dnům otevřených dveří přináší hlavní výhodu v tom, že na veletrhu jsou zastoupeny takřka všechny vysoké školy a univerzity po celé republice, jež mají připravené prezentace svých zásadních výhod.
Pokud Vám nepomůžou výše zmíněné akce a prezentace škol, je dobré využít také informací starších spolužáků z dřívějších ročníků na Vaší škole. Přeci jen už se pohybují ve vysokoškolském prostředí a mohou Vám dát užitečné rady a postřehy, jak to chodí právě na jejich fakultě a škole.
Pokud se rozhodnete pátrat po informacích na vlastní pěst, zajímavé informace o výběru univerzit se můžete dozvědět i na mnohých fórech na internetu a webových stránkách škol. Jedná se o stránky, kde píše postřehy mnoho současných studentů i absolventů, a tak Vám pomůžou získat cenné informace. Jedná se přinejmenším o nejlepší zdroj informací k vysokým školám, pokud zatím absolutně tápete a nedokážete se rozhodnout ani k obecnému směru humanitní/přírodovědný/technický.
Poslední důležitou věcí na zvážení je finanční stránka. Je potřeba si uvědomit, že studium daleko od domova je finančně náročné, a ne každý si jej může dovolit. Tímto se dá zúžit výběr pouze na lokální univerzity.