Gratulace a blahopřání k významnému životnímu jubileu potěší každého z nás už jen tím, že na nás někdo myslí, že nás má rád takové, jací jsme, a ať už obdržíme jakékoli prezenty, vždy půjde o příjemný zážitek.
První papírová přáníčka se učí vytvářet již děti na základní škole, zpočátku jde o malbu pastelkami či voskovkami, později se připojí výstřižky a možná si vybavíte i svou vlastní zkušenost, kdy jsme jako malí školáci vytvářeli skromná, ale funkční přání 3D. Byly to zpravidla napodobeniny malých stromků, listnatých, či jehličnatých, kdy se po otevření přáníčka stromek vztyčil a tím potěšil srdce našich maminek. Byla to zdánlivá hloupost, ale velmi milá a hlavně efektní.
A právě efektivita trojrozměrných objektů je tím hlavním důvodem, proč někteří lidé oprášili tuto tvůrčí činnost a nabízí 3D přání pro různé příležitosti, nebo s možností zhotovit je na zakázku.
Jaké motivy lze zvolit – v podstatě jakékoli, vděčné jsou motivy květin, zvláště pro ženy, neboť jsou prostorově (osově) souměrné a hlavně pestrobarevné. Pestrost barev i tvarů dokáže rozproudit energii a přiznejme si, že v dnešním mnohdy tvrdém a neústupném světě, kde se navíc barvy vytrácí i v moderním pojetí nábytku a spotřební elektroniky, rozveselí a hlavně uvolní sevřenou mysl.
Květiny, mandaly, auta, domy, nápisy – to vše lze vytvářet z papíru tak, že se prostorový objekt pokaždé napřímí rozevřením přáníčka – shodný princip známý již z hodin výtvarné výchovy v socialistických základních školách dnes dostal nový kabát některými inovacemi a novými nápady. Máme také k dispozici kvalitnější papírový podklad, nejen krepový papír a obyčejné čtvrtky.
Papírová kniha je víc, než elektronická – držet v ruce opravdovou knížku je úplně jiný zážitek, než číst si tu chladnou a odtažitou v elektronické podobě. To samé platí i pro 3D přání z papíru, je to zkrátka hmatatelný předmět, nikoli pouhý text SMS zprávy, nebo blahopřání rozesílaného po sociální síti, byť je opatřeno padesáti srdíčky a smajlíky.