Není asi potřeba říkat, že nemovitosti obecně patří k jedněm z nejlepších investic. Jejich ceny klesají jen málokdy, a pokud ano, většinou ne o mnoho. Obvykle jdou naopak nahoru. To platí jak pro domy a byty, tak i pro pozemky. To však také znamená, že pokud chceme nějakou koupit, musíme si připravit dostatek finančních prostředků. A ty nemá zdaleka každý z nás k dispozici. Je tedy pochopitelné, že si proto berou nejrůznější typy hypoték.
Jednou z těch méně obvyklých je i hypotéka na pozemek https://www.hypoteka-bez-registru.net/. Ta se používá, jak již název napovídá, ke koupi dosud nezastavěného pozemku. Může se jednat o půdu určenou k výstavbě, pole, les či louku. To vše je v tomto typu hypotéky zahrnuto.
Zde se však nabízí otázka, zda se nám něco takového vyplatí. Přeci jen, stejně jako každá jiná investice, i zde na ní můžeme vydělat, ale i prodělat. V první řadě si ještě před koupí musíme ujasnit, co vlastně chceme s danou půdou dělat. Chceme si na ní postavit dům nebo alespoň chatu? Chceme na ní pěstovat nějaké plodiny? Mít vlastní kousek lesa? Možností je spousta, avšak je potřeba si uvědomit, že ve volbě nemáme tak volnou ruku, jak by se mohlo zdát.
V plánu města je totiž vždy jasně dáno, k čemu je ona půda určena. A podle toho s ní musíme také nakládat, jinak se vystavujeme hrozbě pořádně velké pokuty. Pokud je tedy určena k výstavbě, je nutné počítat s tím, že na ní postavíme rodinný dům – a to jsou značné náklady navíc, kdy je otázkou, zda na to vůbec budeme mít, když již splácíme hypotéku.
I proto je potřeba při výběru postupovat velmi opatrně, zvláště pokud jej nechceme jako investici, kterou později prodáme, ale chceme jej mít skutečně pro sebe. Musíme znát všechna omezení i pravidla, kterými se budeme muset řídit, jinak nás v budoucnu čeká nepěkné překvapení. A to je rozhodně něco, co si naprostá většina z nás chce ušetřit.