Klasický trávník si představujeme jako zelený koberec, po kterém můžeme normálně chodit, ráno nás vítá vlhký od rosy. Jeho udržování je jednoduché, postačí rotační či vřetenová sekačka. Problém ovšem nastává, kdy trávník přestane být udržovaný nebo jej necháme přerůst. Pak musíme použít speciální techniku pro sečení vysoké trávy.
Pokud je louka určená k tvorbě sena, pak je vhodné použít buď lištovou, nebo bubnovou sekačku, která si s vysokou trávou hravě poradí a louka je hravě posečena. Tyto sekačky mohou být samostatné stroje nebo umístěné za traktorem. To závisí na sečené ploše.
Použít lze také běžný, ideálně motorový, křovinořez opatřený nožem. Strunová hlava už nebude účinná. Toto sečení vysoké trávy bude ale pracnější, proto je doporučena výše uvedená metoda.
Pokud ovšem je vysoká tráva spíše zaostalá, mohou v ní být i vzrostlé náletové dřeviny. S takovou travou si lištová ani bubnová sekačka neporadí a je pak potřeba tuto vysokou trávu tzv. mulčovat nebo posekat výše zmíněným křovinořezem, který náletové dřeviny také zvládne posekat.
K mulčování se běžně používá mulčovací sekačka nejběžněji opatřena cepovými noži. Tyto nože si hravě poradí jak s běžnými stébly trávy, tak i s nálety a křovím. Tento typ sekačky lze opět použít jako samostatný stroj nebo jako příslušenství k traktoru.
Sečením vysoké trávy se můžete postarat sami svépomocí a to buď křovinořezem, nebo tuto starost můžete zanechat na profesionálech, kteří již vlastní vybavení přímo určené k sečení vysoké trávy a máte možnost si vybrat nebo si nechat doporučit, jakým způsobem bude daná louka posečena a co poté se vzniklou travou nebo mulčem bude dále nakládáno. Pokud máte velkou plochu a nemáte dané vybavení, pak je lepší objednat si profesionály a mít tak vše dobře posekáno, rychle a efektivně. Vyjde vás to levněji než si pořizovat náčiní na vysokou trávu.