Tekuté tapety si lidé začali zhotovovat již před několika sty lety a dnes se opět na tuto technologii upíná pozornost zejména z toho důvodu, že se snaží konkurovat dekorativním prvkům na bázi syntetických materiálů. Nahlédnete-li do ceníku tekutých tapet a do jejich složení, zjistíte, že jde převážně o přírodní záležitost. Jak si takovou tekutou tapetu představit a jaké složky obsahuje, abychom byli v obraze, když se tento materiál rozhodneme nanášet na zeď uvnitř obytných prostor?
Co v nich najdete
Předně bychom měli ozřejmit, že nejde o tapety v klasické podobě papírových či vinylových rolí. Jedná se o sypkou hmotu, podobnou hrubšímu prášku či stelivu pro domácí zvířata, která se před použitím zředí s vodou a nanáší obdobně, jako různé stěrkové tmely nebo vápenný štuk.
Jednou z hlavních složek je celulóza, tedy čistě přírodní záležitost, nealergická a pro naše draví zcela bezpečná. Celulóza se mísí s bavlnou, případně s hedvábím, a to jsou opět přírodní materiály. Bavlna je rostlina a hedvábí se vyrábí ze zámotků kukly bource morušového. Lepicí složkou je zpravidla karboxymethylcelulóza, což je látka, která se přidává i do některých potravin jako zdraví neškodný stabilizátor. Pro zlepšení vzhledu a zvýšení atraktivity se do tekutých tapet přidávají i další přírodní složky, např. sušené vodní řasy, vlna, slída a některé další minerální drtě. Součástí směsi by měly být i fungicidní látky, s nimiž materiál získává odolnost vůči plísním.
A co nevýhoda
Nevýhodou tekutých tapet je jejich vyšší cena. Musíte s tím počítat při výpočtu spotřeby na plochu, kterou chcete upravit. Dále byste měli dobře zvážit barevný dekor, aby se hodil k ostatním složkám vybavení interiéru, a nepůsobil příliš vynuceně či nevkusně. Někdy postačí docela malá plocha, např. viditelný sokl, pruh, oblouk, elipsa či jiná křivka na části omítky a celkový dojem z vytvořeného řešení bude třeba i fascinující.