Asi by si zasloužilo vysvětlit to slovo strašidelné, které jsem použila v předchozím odstavci. Zamyslete se nad tím, pokud dáte nějaký povel komukoliv, kdo neexistuje a kdo je jen naprogramován nějakým počítačem na to, že čeká až ten příkaz dostane. To znamená, že vás to zařízení může pořád poslouchat, stále je ve střehu a čeká na ta určitá slova, na které má naprogramovanou reakci. Nechtěla bych tyto vymoženosti hned zezačátku negovat, proto by bylo lepší si říct nějaká pozitiva.
Nemám bohaté zkušenosti s chytrou domácností, nicméně se o ně s vámi lehce podělím. Princip je velmi jednoduchý, cílem je to, aby váš domov byl kompletně elektronicky ovládán, to znamená přes síť, elektronicky, na příkazy a různé jiné povely, aniž byste museli vyvinout jakoukoliv fyzickou aktivitu, jen otevřít pusu nebo aplikaci v telefonu. Nejtěžší je naplánování celé věci, na začátek bych radila zařízení, která můžete ovládat z jedné aplikace na několika zařízeních. Je velmi jednoduché otevřít aplikaci, kde máte seřazené vše, co byste vlastně mohli udělat, rovnou vám to připomene, jestli jste náhodou nechtěli udělat i něco jiného – příklad: jste na nákupu a vzpomenete si, že jste doma zapomněli zapnout myčku, tak ve svém mobilním telefonu appku otevřete, a rázem vidíte kontrolku vysavače, přičemž vám dojde, že jste chtěli pustit i váš robotický vysavač.
Zezačátku by bylo nejlepší si pořídit nějakou z jednoúčelových sad, která je centralizovaná. Rovněž je dobré přemýšlet, pokud budete chtít tuto metodu rozvíjet i nadále. Nebylo by skvělé si kupovat něco, co už je dávno pase a nemá aktualizované systémy, tyto produkty jsou často cenově velmi nízko. Do této záležitosti stojí investovat, protože něco očekáváte, třeba to, že vám budou produkty bezchybně fungovat. Inteligenci u vás doma zvládne snad každý, nastavení spotřebičů je totiž velmi jednoduché.
Můžete si pořídit chytré meteostanice, zásuvky a spínače, senzory, chytré osvětlení, videotelefony a třeba i termostaty.